Skupina SUEZ v České republice

Kontakty

SUEZ Water CZ, s.r.o.
Španělská 10 • 120 00 Praha 2

telefon: +420 222 251 581-2
fax: +420 222 252 434
e-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Zdá se, že se v jezerech vyskytuje pouze voda stojatá, ve skutečnosti však cirkuluje a neustále se obměňuje.

Dešťová, říční a voda z potoků vtéká do jezer a zase je opouští prostřednictvím řek, potoků a podzemních vod. Běžně je objem přitékající a odtékající vody v rovnováze.

To vysvětluje, proč se zdá, že vodní hladina je stále na stejné úrovni. Plocha oceánů tvoří 70,8 %, pevnina 29,2 %. Nejvíce vody najdeme v oceánech. Jak se tedy dostala i vysoko do hor?

Slunce ohřívá vodu v mořích a způsobuje tak její vypařování. Pára stoupá a v určité výšce vytváří mraky, které se pohybují v atmosféře.

Tato voda se zkondenzuje a padá k zemi jako déšť, nejčastěji v horách a vyšších polohách, je zadržována v jezerech nebo vytváří potoky a řeky, které vtékají zpět do moře. Tímto způsobem se do moří a oceánů dostávají soli obsažené v půdě. Toto nazýváme koloběh vody.

Koloběh vody v přírodě

Vypařování z vodních ploch oceánů, jezer a řek, ale i po dešti -> Kondenzace v atmosféře do formy oblaků -> Při určité koncentraci vodní páry v atmosféře dochází ke srážení do vodních kapek, které formou deště nebo sněhu padají zpět na zem ->  Spadlý déšť a tající sníh se prosakuje do země nebo po povrchu stéká do vodních toků -> Malé potůčky vtékají do říček, ty do řek a ty nakonec do moří -> … a celý koloběh začíná znovu vypařováním.

Tento koloběh se stále opakuje, pomáhá obnovovat podzemní zdroje sladké vody. Většina této vody vzniká vypařováním moří a oceánů a vrací se v podobě dešťů, sněhu nebo krup.