Skupina SUEZ v České republice

Kontakty

SUEZ Water CZ, s.r.o.
Španělská 10 • 120 00 Praha 2

telefon: +420 222 251 581-2
fax: +420 222 252 434
e-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Víte že, voda z vodovodu je nejkontrolovanější potravina a přitom nejlevnější? Jeden litr vody z kohoutku je přibližně 130krát levnější než 1 litr balené vody z obchodu!

Kolik stojí litr vody?

Průměrná cena vody v České republice (tzv. vodné) v roce 2017 činila 44,- Kč / m3 (metr krychlový, slangově též „za kubík“ od slova „kubický“). Bohužel při výpočtu 1 litru vody nezřídka lidé chybují, jelikož si myslí, že 1 m3 = 100 litrů, ale správně je to 1000 litrů, tedy desetkrát tolik. Jeden litr odebrané pitné vody stojí cca 4 haléře.

Místo jedné 1,5 litrové PET lahve za 8,- Kč si můžete z kohoutku natočit 200 litrů stejně kvalitní vody.

A to není vše. V ceně vodného je i doprava vody až do kohoutku ve vašem bytě. I kdybyste si pro kvalitní vodu zdarma chtěli dojet automobilem, tak jenom spotřeba pohonných hmot převýší cenu vody z vaší vodárny. A to byste ještě museli tuto vodu odnosit z auta domů…

Více informací ceně vody najdete na webu své vodárenské společnosti.

Kvalita pitné vody pod neustálou kontrolou

Pitná voda z veřejné vodovodní sítě je samozřejmě zdravotně nezávadná, podléhá četnější a v některých parametrech dokonce i přísnější kontrole kvality než balená voda. Každá vodárenská společnost tuto kvalitu kontroluje od jejího zdroje až ke konečným spotřebitelům.

Voda z kohoutku je vždy čerstvá a je optimálně uskladněná v chladu a temnu ve vodovodním potrubí.

Vodárenské společnosti kontrolují kvalitu vody ve svých akreditovaných laboratořích dle přísných státních norem, které jsou většinou ještě přísnější než evropské normy.

Vodárenské společnosti na svých webových stránkách zveřejňují aktuální výsledky kvality dodávané pitné vody.

Luxus jménem kanalizace

I když by se mohlo zdát, že voda z kohoutku je vymožeností a předpokladem správné hygieny, tak paradoxně teprve „nevábná“ kanalizace přináší největší luxus a odvádí veškeré odpadní vody, které se dříve vypouštěly, a na mnoha místech jinde na světě ještě vypouštějí, přímo na ulici nebo do povrchových stok, kde nejen zapáchaly, ale byly příčinou mnoha nemocí a velkých epidemií.

Průměrná cena za odvod odpadních vod kanalizací v České republice (tzv. stočné) v roce 2017 činila 41,- Kč / m3, takže 1 litr vypuštěných odpadních vod stojí přibližně 4 haléře. 

Kolik zaplatíme a za co

Za vodné a stočné, respektive za 1 litr odebrané pitné vody a jeho vypuštění do kanalizace, tak dohromady zaplatíme průměrně 9 haléřů. Při průměrné spotřebě, která v České republice činí 85 litrů na osobu za den, zaplatí tedy člověk za vodu přibližně 7,70 Kč denně. Za měsíc je to 2 550 litrů, tedy asi 230 Kč a za jeden rok člověk spotřebuje asi 31 000 litrů (to je 31 m3), za což zaplatí přibližně 2 790 Kč.

Kolik vody spotřebujete při různých činnostech v domácnosti.

Šetříme i přírodu

Pitím vody z vodovodu také šetříte přírodní prostředí. Odpadá výroba a likvidace PET lahví i přeprava automobily a skladování balené vody.

Šetříte ale i sebe, protože nemusíte nosit těžkou balenou vodou z obchodů a prázdné lahve zase do kontejneru.